Menü Kapat

Semantic Web (Anlamsal Ağ) Nedir?

Gün geçtikçe gelişen bir alan olan anlamsal web geleceğin interneti olarak adlandırılmaktadır. Normalde bizim okuduğumuz web siteleri ya da diğer içerikleri bilgisayarlar anlayamaz tıpkı 0 ve 1’lerden oluşan bir yazılımı bizim anlayıp yorumlayamayacağımız gibi. Bu nedenle anlamsal web gelecekte bir çok şeyin otomatikleştirilmesi için geliştirilmiş bir nevi zayıf yapay zekadır. Bu teknoloji konusunda çalışmalar halen devam etmekte ve günden güne de gelişmeler artmaktadır.

Anlamsal Ağ (İngilizce:Semantic Web) , web içeriklerinin sadece doğal dillerde değil, aynı zamanda ilgili yazılımlar tarafından anlaşılabilir, yorumlanabilir ve kullanılabilir bir biçimde ifade edilebileceği, böylece bu yazılımların veriyi kolayca bulmasını, paylaşmasını ve bilgiyi birleştirmesini sağlamayı amaçlayan, gelişen bir internet eklentisidir.

Semantik bir çeşit zayıf yapay zekadır. Makineler tarafından anlaşılabilir doküman kavramı, makinelerin insanlar tarafından belirlenmiş kavramları anlayabilen bir yapay zekayı öngörmez. Fakat tam olarak belirlenmiş bir problemin, tam olarak belirlenmiş süreçlerle, var olan ve tam olarak belirlenmiş veriler üzerinde çözebilen bir makine yeteneğini kasteder. Bu bağlamda Semantik ağ, büyük ölçekli bir uzman sistem gibi düşünülebilir [1].

“Web için bir hayalim var, öyle ki bilgisayarlar web üzerindeki bütün veriyi, içerikler, linkler ve insanlarla bilgisayarlar arasındaki bütün işlemler gibi, analiz etmeye muktedir olacaklar. Henüz ortaya çıkmamış olsa da, ortaya çıktığı zaman Semantik Web ticaretin günlük mekanizmaları, bürokrasi ve günlük yaşamlarımız birbiri ile konuşan makineler tarafından yürütülecek. İnsanlığın asırlardır konuşup durduğu ‘akıllı ajanlar’ nihayet gerçekleşecek.”
Tim Berners-Lee (Web’in mucidi)

[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Anlamsal_a%C4%9F

Ayrıca daha detaylı bilgi için şu kaynaklara bakabilirsiniz:

Posted in Bilişim, Yapay Zeka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir